Program     Registration is closed  

Program

Wednesday, 23 September

Download the short program  here;
and the complete program (including abstracts) will be available to participants after the conference.

Download the conference program as App here

   
  Opening
11:00 - 11:15 GSCN Annual Conference 2020
Hartmut Geiger, President GSCN
11:15 - 11:30 Housekeeping remarks for the virtual 8th Annual GSCN Conference
Daniel Besser, GSCN
11:30 - 12:15 Keynote lecture I
K1 - Regulation of mouse skeletal muscle stem cells and niche
Shahragim Tajbakhsh, Institute Pasteur, Paris, FR
(Chairs: Heiko Lickert / Nina Cabezas-Wallscheid)*
12:15 - 13:00 Keynote lecture II
K2 - Development and maintenance of the blood system
Bertie Göttgens, University of Cambridge, UK
(Chairs: Heiko Lickert / Nina Cabezas-Wallscheid)
13:00 - 14:30 Break time / Industry exhibition
13:10 - 13:30 Meet the speakers corner (Meet & Greet - Networking Spaces)
Meeting room 1: Discussion with Shahragim Tajbakhsh chaired by Heiko Lickert
Meeting room 2: Discussion with Bertie Göttgens chaired by Nina Cabezas-Wallscheid
  Concurrent scientific working group session I
14:30 - 16:00 Stem cells in disease modeling and drug development
(Chairs: Oliver Brüstle / Bert Klebl)
14:30 - 15:00 T01 - Protein homeostasis plays a critical role in buffering RNA-binding protein phase behavior during ALS and can be rescued by drugs inducing autophagy
Jared Sterneckert, CRTD/TU Dresden
15:00 - 15:15 T02/P065 - Generation and correction of mutations in human iPS cells utilizing CRISPR-mediated HDR, base editors or prime editors
Katrin Neumann, TU Dresden
15:15 - 15:30 T03/P078 - Detection of deleterious on-target effects after HDR-mediated CRISPR editing
Isabel Weisheit​, LMU Munich
15:30 - 15:45 T04/P076 - The influence of the 9p21 CAD risk locus on vascular calcification – an iPSC model
Anja Trillhaase, University Lübeck
15:45 - 16:00 T05/P081 - Extracellular components of the myelodysplastic stromal bone marrow microenvironment as potential therapeutic target
Manja Wobus, University hospital Dresden
14:30 - 16:00 Somatic stem cells and development
(Chairs: Thomas Braun / Ana Martin-Villalba)
14:30 - 15:00 T06 - Human intestinal organoid models reveal fundamental differences between stem cell and differentiated cells response to enteric pathogens
Steeve Boulant, DKFZ, Heidelberg
15:00 - 15:15 T07/P043 - A spatially resolved single cell atlas of human gastrulation
Elmir Mahammadov, Helmholtz Zentrum München
15:15 - 15:30 T08/P036 -  3D biomimetic implantation niche reveals the first interactions of the embryo and the maternal
blood vessels
Ivan Bedzhov, MPI f. Molecular Biomedicine, Münster 
15:30 - 15:45 T09/P040 - Transcriptional regulation by TAF4a is required for chromatin organization, genome stability, and maintenance of muscle stem cells
Angelina Georgieva, MPI f. Heart and Lung Research, Bad Nauheim
15:45 - 16:00 T10/P047 -  The plasticity of liver epithelial cells during homeostasis, regeneration and tumor formation
Tianliang Sun, Novartis Institute of Biomedical Research (NIBR), Basel, CH
14:30 - 16:00 Computational stem cell biology
(Chairs: Georg Fuellen / Carsten Marr)
14:30 - 15:00 T11 - Modeling cellular state and dynamics in single cell genomics
Fabian Theis, Helmholtz Zentrum, Munich
15:00 - 15:15 T12/P003 - Oct4 pioneers genomic nucleosomes in motion
Jan Huertas, MPI f. Molecular Biomedicine, Münster
15:15 - 15:30 T13/P006 - Cell-cell communication through FGF4 generates and maintains robust proportions of differentiated cell types in embryonic stem cells
Christian Schröter, MPI of Molecular Physiology, Dortmund 
15:30 - 15:45 T14/P002 - Revealing stem cell self-renewal strategies by clonal data: limitations and opportunities​
Philip Greulich, Uni. Southampton, UK
15:45 - 16:00 T15/P007 -  Computational modeling reveals cell-cycle dependent kinetics of H4K20 methylation states during Xenopus embryogenesis
Lea Schuh, HelmholtzZentrum München
16:00 - 16:30
 
Break time / Industry exhibition
16:30 - 17:30 GSCN General Membership Meeting
GSCN Executive Board
17:30 - 19:30 Poster session I
all poster can be viewed in the poster sessions on Wednesday and Thursday, please visit the presenters in their contact rooms
Poster with even numbers will be presented 17:30 - 18:30 h on Wednesday & 16:30 - 17:30 h on Thursday
Odd numbers: 18:30 - 19:30 h on Wednesday & 17:30 - 18:30 h on Thursday
19:45 - 20:30 Keynote lecture III
K3 - Stem cell clinical translation refracted through COVID19
Jonathan Kimmelman, McGill University, Montreal, Canada
(Chairs: Sara Gerke / Tobias Cantz)
20:40 - 21:00 Meet the speakers corner (Meet & Greet - Networking Spaces)
Meeting room 1: Discussion with Jonathan Kimmelman chaired by Sara Gerke

 
* The chair listed first will moderate the sessions, the chair listed second will guide the Q&A rounds after the talks.
  Top

Thursday, 24 September
 

09:00 - 10:30 Concurrent scientific working group session II
09:00 - 10:30 Organoids: new models for diseases
(Chairs: Alexander Kleger / Stefan Liebau)*
09:00 - 09:30 T16 - Stem cell derived organoids as tissue models in health and disease
Sina Bartfeld, Julius Maximilians Universität Würzburg
09:30 - 09:45 T17/P044 - Cardioids reveal self-organizing principles of human cardiogenesis
Sasha Mendjan, IMBA Vienna, AT
09:45 - 10:00 T18/P051 - Modeling glioma in human brain organoids
Jay Gopalakrishnan, University Düsseldorf
10:00 - 10:15 T19/P059 -  Modeling plasticity and dysplasia of pancreatic ductal organoids derived from human pluripotent stem cells
Jessica Merkle, University Ulm
10:15 - 10:30 T20/P009 -  Exocrine pancreas on-chip: differentiation of human induced pluripotent stem cells to pancreatic ductal-like organoids at single-cell resolution
Sandra Wiedenmann, Helmholtz Zentrum München
09:00 - 10:30 Stem cells in regenerative therapies: mesenchymal stromal cells
(Chairs: Richard Schäfer / Wolfgang Wagner)
09:00 - 09:30 T21 - The roles of motility and endothelial adhesion for mesenchymal stromal cell therapies efficacy
Richard Schäfer, DRK-Blutspendedienst Baden-Württemberg-Hessen, Frankfurt
09:30 - 09:45 T22/P099 - Dissecting the angiogenic potential of adipose-derived mesenchymal stromal cells in diabetic retinopathy
Agnese Fiori, Medical Faculty Mannheim, Heidelberg University
09:45 - 10:00 T23/P104 -  Bone marrow transplantation impairs the regenerative capacity of the niche
Christina Schreck, TU Munich
10:00 - 10:15 T24/P102 - Hypoxia conditioned mesenchymal stem cell-derived extracellular vesicles induce increased in vitro vascular tube formation
Ciarra Almeria, BOKU Vienna, AT
10:15 - 10:30 T25/P106 - The vascular nature of lung resident mesenchymal stem cells
Jennifer Steens, University Hospital Essen
09:00 - 10:30 Stem cells in disease: cancer stem cells
(Chairs: Thomas Brabletz / Andreas Trumpp)
09:00 - 09:30 T26 - Cancer stem cell plasticity: from cell of origin to colon cancer progression
Rene Jackstadt, HI-STEM Heidelberg
09:30 - 09:45 T27/P052 - Inducible expression of KLF4 eradicates patients’ B-cell leukemia stem cells in vivo
Irmela Jeremias, Helmholtz Zentrum München
09:45 - 10:00 T28/P049 - Genome-wide cooperation of the EMT-transcription factor ZEB1 with YAP and AP-1 in aggressive breast cancer types
Nora Feldker, FAU University Nürnberg-Erlangen
10:00 - 10:15 T29/P053 - IREB2 protein is important for the iron level control in acute myeloid leukemia
Anastasia Parmon, Goethe University, Frankfurt
10:15 - 10:30 T30/P050 - Identification of molecular and functional roles of leukemic stem cells that drive DNMT3A mutant AMLs with distinct clinical outcomes
Elisa Donato, HI-STEM/DKFZ, Heidelberg
10:30 - 11:00
 
Break time / Industry exhibition
11:00 - 12:30

Industry session: "Technologies from GSCN industry partners"

11:00 - 12:30 Gold supporter
(Chairs: Federico Calegari / Elvira Mass)
11:00 - 11:30 C01 - Stem cell derived exosome production in stirred-tank bioreactors
Philipp Nold, Bioprocess Center, Eppendorf AG
11:30 - 12:00 C02 - Isolate them, expand them and use them to treat life threatening conditions:  the story of MSCs and NutriStem
Oren Ben-Yosef, Biological Industries
12:00 - 12:30 C03 - Multiomics single cell and spatial gene expression analysis using 10x Genomics solution
Hannes Arnold, 10x Genomics
11:00 - 12:30 Silver Supporter I
(Chairs: Michael Rieger / Michael Cross)
11:00 - 11:30 C04 - Spot on: pluripotent stem cell differentiation… and translation
Sebastian Knöbel, Miltenyi Biotec B.V. & Co. KG
11:30 - 12:00 C05/P071 - Advance disease modeling and drug discovery using novel hiPSC-derived hepatocytes and intestinal epithelial cells
Malathi Raman, Takara Bio Europe
12:00 - 12:30 C06/P109 - CERO 3D Incubator and Bioreactor - a showcase of different successful approaches improving 3D cell models
Amir Keric, OLS OMNI Life Science
11:00 - 12:30 Silver Supporter II
(Chairs: Marieke Essers / Claudia Waskow)
11:00 - 11:30 C07 - Advanced tools for genome engineering in iPSCs
Louise Baskin, Product Management / R&D, Thermo Fisher Scientific, Carlsbad, CA
11:30 - 12:00 C08 - DURA innovations dry reagent technology for rigor in phenotypic characterization of human mesenchymal and hematopoietic stem cells
Michael Kapinsky, Flow Cytometry, Beckman Coulter Life Sciences
12:00 - 12:30 C09 - PSC-derived human microglia are useful for modeling neuroinflammation and neurodegenerative disease
Erin Knock, Research and Development, Stem Cell Technologies
11:00 - 12:30 Bronze Supporter
(Chairs: Andreas Kurtz / Mina Gouti)
11:00 - 11:15 C10 - Assessing sarcomere microdomain destabilization with iPSC-derived cardiomyocytes from dilated cardiomyopathy patients and CRISPR/Cas9 engineered isogenic controls
Antje Ebert, Göttingen University representing Peprotech GmbH
11:15 - 11:30 C11 - Satellite-like cells: reliable production, characterization and disease modeling using controlled media and conditions
Alex Kiselyov, Myocea, Inc. representing Amsbio Biotechnology
11:30 - 11:45 C12 - Efficient and automated single-cell cloning of human induced pluripotent stem cells in GRIDs
Katia Mattis, iota Sciences Ltd.
11:45 - 12:00 C13 - New defined serum-free and chemically defined media for mesenchymal stem cells
Peter Frost, PELOBiotech GmbH
12:00 - 12:15 C14 - VectorBuilder - your one-stop shop for custom cloning and virus packaging services
Matthew Wheeler, VectorBuilder GmbH
12:15 - 12:30 C15 - How live cell imaging can improve your stem cell culture; an introduction to the CytoSMART Lux2
Lieke Stemkens, R&D, CytoSMART Technologies
12:30 - 14:00
 
Break time / Industry exhibition
 
12:40 - 14:00 ELSA Symposium
(Chairs: Tobias Cantz / Sara Gerke)
12:40 - 12:45 Introduction
Tobias Cantz
12:45 - 13:15 Data privacy in personalized (regenerative) medicine
Fruzsina Molnar-Gabor
13:15 - 13:45 Human germline editing in the era of CRISPR-Cas: risk and uncertainty, intergenerational responsibility, therapeutic legitimacy
Sebastian Schleidgen
13:45 - 14:00 General Discussion
chaired by Sara Gerke
13:00 - 13:45 Meet-the-expert tables (limited to 10 participants, please inform the GSCN Central Office when you are intersted to particpate in one of the three tables)
Meritxell Huch
Nina Cabezas-Wallscheid
Ulrich Martin
14:00 - 16:15 Presidential Symposium
Chairs: Hartmut Geiger / Claudia Waskow
14:00 - 14:45 Presidential Invite
PS1 - Liver and pancreas organoids; their application to the study of tissue regeneration and disease
Meritxell Huch, MPI-CBG, Dresden
14:45 - 15:15 GSCN 2020 Young Investigator Award
PS2 - Human cerebral organoid development through the lens of single-cell genomics
Barbara Treutlein, MPI for Evolutionary Anthropology, Leipzig & ETH Zürich, D-​BSSE, Basel, CH
15:15 - 15:45 GSCN 2020 Female Scientist Award
PS3 - The importance of gene dosage in development and disease: unravelling the epigenetic process of X-chromosome inactivation in females
Edith Heard, EMBL, Heidelberg
15:45 - 16:15 GSCN Publication of the Year 2019/20 Award
PS4 - Excluding Oct4 from Yamanaka cocktail unleashes the developmental potential of iPSCs
Sergiy Velychko, MPI f. Molecular Biomedicine, Münster
16:15 - 16:30 Break Time / Industry exhibition
16:30 - 18:30 Poster session
all poster can be viewed in both poster sessions, please visit the presenters in their contact rooms
Poster with even numbers will be presented 17:30 - 18:30 h on Wednesday & 16:30 - 17:30 h on Thursday
Odd numbers: 18:30 - 19:30 h on Wednesday & 17:30 - 18:30 h on Thursday
  * The chair listed first will moderate the sessions, the chair listed second will guide the Q&A rounds after the talks.
  Top

Friday, 25 September
 

09:00 - 10:30 Concurrent scientific working group session III
09:00 - 10:30 Pluripotency and reprograming
(Chairs: Hans Schöler / Mathias Treier)*
09:00 - 09:30 T31 -  In vitro capture and characterization of embryonic rosette-stage pluripotency, a novel naive-primed pluripotency intermediate with a unique epigenome
Derk ten Berge, Erasmus MC Rotterdam, NL
09:30 - 09:45 T32/P028 - Combining whole genome sequencing and retrotransposon capture-sequencing uncovered mobilization of endogenous L1, AluY and SVA_F elements in reprogrammed human keratinocytes
Caroline Küstermann, Paul Ehrlich Institute, Langen
09:45 - 10:00 T33/P029 - Progressive spatial self-organization of pluripotent stem cell in colonies and aggregates
Mohamed Hamdy Elsafi Mabrouk, University Hospital Aachen
10:00 - 10:15 T34/P030 -  Programming human pluripotent stem cells into microglia – a novel in vitro model of neuroinflammation and neurodegneration
Matthias Pawlowski, University Hospital Münster
10:15 - 10:30 T35/P023 - Direct conversion of human microglia into induced neural stem cells: a new avenue for neuroregeneration?
Lea Jessica Flitsch, University Bonn
09:00 - 10:30 Stem cells in regenerative therapies
(Chairs: Ulrich Martin / Michael Cross)
09:00 - 09:30 T36 -  Strategies for first iPSC trials: immunology, GMP-grade manufacturing and preclinical studies
Micha Drukker, HelmholtzZentrum, München
09:30 - 09:45 T37/P084 - Reconditioning the neurogenic niche of adult non - human primates by antisense oligonucleotide-mediated attenuation of TGFβ signaling
Ulrich Bogdahn, University Regensburg, Velvio GmbH
09:45 - 10:00 T38/P088 - Formation of large muscle grafts and substantial improvement of heart function after injection of hiPSC-cardiomyocytes in a primate model of myocardial infarctio
Ina Gruh, Hannover Medical School (MHH)
10:00 - 10:15 T39/P090 -  High density bioprocessing of human pluripotent stem cells by metabolic control and in silico modeling
Felix Manstein, Hannover Medical School (MHH)
10:15 - 10:30 T40/P094 -  Influence of cerebrospinal fluid on olfactory stem cells: prerequisite for cell therapy after spinal cord injury
Markus Rövekamp, Ruhr Unversity Bochum
09:00 - 10:30 Hematopoietic stem cells
(Chairs: Timm Schroeder / Claudia Waskow)
09:00 - 09:30 T41 - Stem cell based heterogeneity of interferon signaling in the hematopoietic system
Marieke Essers, HI-STEM, Heidelberg
09:30 - 09:45 T42/P013 - Niche SFRP1 regulates repopulating activity of hematopoietic stem cells via PP2A-mediated regulation of CTNNB1/EP300
Franziska Hettler​, TU München
09:45 - 10:00
 
T43/P016 - Influenza virus infection alters hematopoietic stem cells and induces emergency megakaryopoiesis
Marcel Rommel, Paul Ehrlich Institute, Langen
10:00 - 10:15 T44/P014 -  Asymmetric cell division modulates human hematopoietic stem cell fates
Dirk Loeffler​, ETH Zürich, D-BSSE Basel, CH
10:15 - 10:30 T45/P020 - Glucose metabolism in hematopoietic stem cells: less is more
Mona Vogel, Unversity Ulm
10:30 - 11:00
 
Break Time / Industry exhibition
11:00 - 12:30 Concurrent scientific working group session
11:00 - 12:30 Clinical trials and regulatory affairs
(Chairs: Zoltan Ivics / Andreas Kurtz)
11:00 - 11:45 S1 - Mesenchymal stromal cell therapy for the treatment of steroid refractory GVHD and severe COVID-19 disease?
Peter Bader, University Hospital Frankfurt
11:45 - 12:30 S2 - Engineering solutions for human pluripotent stem cells differentiation: from organoid derivation to disease modeling applications.
Nuria Montserrat, IBEC, Barcelona, ES
11:00 - 12:30 Career development
(Chairs: Marieke Essers / Insa Schroeder)
11:00 - 11:45 S3 -Studieren in Zeiten von Corona - Herausforderungen und Lösungen
Studying in times of Corona - challenges and solutions
Silvia Fassbender, TU Darmstadt
11:45 - 12:30 S4 - Corona - how to boast your motivation and reduce your stress NOW
Daniel Hunold, University Greifswald
11:00 - 12:30 Technologies in stem cell research
(Chairs: Andreas Bosio / Sebastian Diecke)
11:00 - 11:30 S5 - Single-cell and spatial multi-omics approaches of the bone marrow
Simon Haas, DKFZ, Heidelberg
11:30 - 12:00 S6 - Spatial transcriptomics: recent advances and how to solve puzzles
Nikolaos Karaiskos, Max Delbrück Center/BIMSB, Berlin
12:00 - 12:30 S7- High resolution anatomical mapping of gene expression using targeted in situ sequencing
Mats Nilsson, Stockholm University, SE
12:30 - 14:00
 
Break Time / Industry exhibition
13:15 - 14:00 Point of discussion: Sars-CoV-2 / COVID-19 and approaches with stem cells
Brief introduction to the topic: Christine Mummery, Leiden, NL
(Chairs: Ira Herrmann / Richard Schäfer)
15:15 - 16:00 Keynote lecture IV
K4 - Cardiovascular diseases and drugs: where are we with hiPSC models?
Christine Mummery, Leiden University Medical Center, NL
(Chair: Alexander Kleger / Stefan Liebau)
16:00 - 16:45 Keynote lecture V
K5 - Next generation cell therapies for the brain
Marius Wernig, Stanford University, US
(Chair: Alexander Kleger / Stefan Liebau)
16:45 - 17:05 Poster award ceremony
Daniel Besser
17:05 - 17:15 Closing remarks by the incoming GSCN president
Hans Schöler
17:25 - 17:45 Meet the speakers corner (Meet & Greet - Networking Spaces)
Meeting room 1: Discussion with ​Christine Mummery chaired by Alexander Kleger
Meeting room 2: Discussion with ​Marius Wernig chaired by Stefan Liebau
  End of GSCN Annual Conference 2020
  * The chair listed first will moderate the sessions, the chair listed second will guide the Q&A rounds after the talks.
  Top
Keynote Speakers


Bertie Göttgens 
(Cambridge, UK)


Jonathan Kimmelman 
(Montreal, CAN)


Christine Mummery 
(Leiden, NL)


Shahragim Tajbakhsh 
(Paris, FR)


Marius Wernig 
(Stanford, US)

Speakers & Session Chairs

Daniel Besser (Berlin)
Andreas Bosio (Bergisch Gladbach)
Thomas Braun (Bad Nauheim)
Thomas Brabletz (Erlangen)
Oliver Brüstle (Bonn)
Federico Calegari (Dresden)
Nina Cabezas-Wallscheid (Freiburg)
Tobias Cantz (Hannover)
Michael Cross (Leipzig)
Sebastian Diecke (Berlin)
Micha Drukker (Munich)
Marieke Essers (Heidelberg)
Georg Füllen (Rostock)
Hartmut Geiger (Ulm)
Sara Gerke (Cambridge/US)
Ira Herrmann (Bonn)
Zoltán Ivics (Langen)
Cornelia Kasper (Vienna)
Bert Klebl (Dortmund)
Alexander Kleger (Ulm)
Andreas Kurtz (Berlin)
Stefan Liebau (Tübingen)
Heiko Lickert (Munich)
Carsten Marr (Munich)
Ulrich Martin (Hannover)  
Ana Martin-Villalba (Heidelberg)
Elvira Mass (Bonn)
Michael Rieger (Frankfurt a.M.)
Richard Schäfer (Frankfurt)
Timm Schroeder (Basel)
Insa Schröder (Darmstadt)
Hans Schöler (Münster)
Mathias Treier (Berlin)  
Andreas Trumpp (Heidelberg)
Wolfgang Wagner (Aachen)
Claudia Waskow (Jena)

email contact
twitter
GSCN
Youtube

Gold Supporters

10x Genomics
Biological Industries
Eppendorf

Silver Supporters

Beckman Coulter
Miltenyi
OLS
StemCell Technologies
Takara
ThermoFisher

Bronze Supporters

Amsbio
CytoSmart
iotaSciences
Peprotech
PeloBiotech
VectorBuilder

Academic Supporters

BIH
Uni Ulm
MDC
BMBF