Program     Registration  

Program

Auditorium; whole (AUD); Auditorium; left (AUD/L); Auditorium; right (AUD/R); Seminar room 2nd floor (SR)
Wednesday Thursday Friday

Wednesday, 6 October 2021

  Opening
11:00 - 11:30
AUD
GSCN Conference 2021
Hans Schöler, President GSCN
11:30 - 12:15
AUD
Keynote lecture I
K1 - Regulation of stem cell fate by niche-derived factors and forces
Sara Wickström, University of Helsinki, Finland
Chair: Claudia Waskow
12:15 - 13:00
AUD
Keynote lecture II
K2 - Hepato-biliary-pancreatic organogenesis in a dish
Takanori Takebe, Cinncinnati Children's Hospital Medical Center, OH, USA
Chair: Hartmut Geiger
13:00 - 14:30 Break time / Industry exhibition
  Concurrent scientific working group session I
14:30 - 16:00
AUD/L
Stem cells in disease modeling and drug development
(Chairs: Oliver Brüstle / Karl-Ludwig Laugwitz)
14:30 - 14:55 T01 - Human iPSCs and 3D model systems for translational cardiovascular medicine
Alessandra Moretti, TU Munich
14:55 - 15:08 T02 - Characterization of a novel in vitro cardiomyocyte developmental disease model with hPSCs by chromatin remodelling
Emiliano Bolesani, Hannover Medical School (MHH)
15:08 - 15:21 T03 - Inceptor is a novel regulator of insulin signaling, synthesis and degradation in human iPSC-derived beta cells
Johanna Siehler, Helmholtz Zentrum München
15:21 - 15:34 T04 - Rapid generation of human sensory neurons from iPSC by overexpression of NGN1, BRN3A and ISLET1
Pascal Röderer, University of Bonn, Institute of Reconstructive Neurobiology, Bonn
15:34 - 15:47 T05 - Failure to repress non-neuronal genes in neurons can cause autistic-like phenotypes
Moritz Mall, German Cancer Research Center (DKFZ), Heidelberg
15:47 - 16:00 T06 - SARS-CoV-2 infects the brain vasculature in COVID-19 patients which can be mimicked with an hiPSC-derived model of the blood-brain barrier
Undine Haferkamp, Fraunhofer ITMP, ScreeningPort, Hamburg
14:30 - 16:00
AUD/R
Somatic stem cells and development
(Chairs: Federico Calegari / Ana Martin-Villalba)
14:30 - 15:00 T07 - Regeneration of the adult vertebrate brain: learning from the fish
Michael Brand, CRTD Dresden
15:00 - 15:15 T08 - ZNRF3 and RNF43 cooperate to safeguard metabolic liver zonation and hepatocyte proliferation
Tianliang Sun, Novartis Institutes for BioMedical Research, Basel, CH
15:15 - 15:30 T09 - Troy/Tnfrsf19 marks epidermal cells that govern interfollicular epidermal renewal and cornification
Kai Kretzschmar, University Hospital Würzburg
15:30 - 15:45 T10 - Generation of rat spermatozoa in sterile mice utilizing blastocyst complementation with pluripotent stem cells
Joel Zvick, ETH Zürich, CH
15:45 - 16:00 T11 - Basal neural stem cells drive postnatal neurogenesis whereas apical stem cells act as proliferation gatekeepers by regulating notch activation in the postnatal ventricular-subventricular zone
Katja Baur, University of Heidelberg
14:30 - 16:00
SR
Computational stem cell biology
(Chairs: Carsten Marr / Ingmar Glauche)
14:30 - 15:00 T12 - RNA velocity, fate mapping, modeling: tools to quantify haematopoiesis
Melania Barile, MRC Cambridge Stem Cell Institute, UK
15:00 - 15:15 T13 - Clonal reconstruction from co-occurrence of vector integration sites allows accurate quantification of expanding clones in vivo
Ingmar Glauche, TU Dresden
15:15 - 15:30 T14 - Predicting nuclei displacement and transcription factor expression from highthroughput 3D brightfield organoids
Dominik Waibel, HelmholtzZentrum München, Munich
15:30 - 15:45 T15 - Population dynamics, the role of interferons and molecular underpinnings of neural stem cell maintenance
Jooa Hooli, DKFZ Heidelberg
15:45 - 16:00 T16 - Single-cell proteo-genomic reference maps of the hematopoietic system enable the purification and massive profiling of precisely defined cell states
Lea Jopp-Saile, DKFZ and HI-STEM Heidelberg
16:00 - 16:30
 
Break time / Industry exhibition
16:30 - 17:30 GSCN General Membership Meeting
GSCN Executive Board
17:30 - 19:30

Poster session I

Even numbers: 17:30 - 18:30
Odd numbers: 18:30 - 19:30

19:45 - 20:30
AUD/L
Keynote lecture III
K3 - Gastruloids: an ESC based model for mammalian gastrulation and body plan engineering
Alfonso Martinez Arias, ICREA and Universidad Pompeu Fabra, Barcelona, Spain
Chair: Tobias Cantz
20:30 - 22:00 Informal GSCN get-together for all participants 
with dinner buffet in the Foyer
  Top

 

Thursday, 7 October 2021
 

09:00 - 10:30 Concurrent scientific working group session II
09:00 - 10:30
AUD/L
Organoids: new models for diseases
(Chairs: Mina Gouti / Heiko Lickert)
09:00 - 09:30 T17 - Building advanced human neuromuscular organoids to study development and disease
Mina Gouti, MDC Berlin
09:30 - 09:45 T18 - Patient-specific iPSC for characterization of unclear intrahepatic cholestasis in hepatobiliary organoids
Lennart Dignas, Hannover Medical School (MHH) 
09:45 - 10:00 T19 -  USP42 forms a tug-of-war with R-spondin to control Wnt activity in intestinal stem cells
Sergio Perez Acebron, Heidelberg University 
10:00 - 10:15 T20 - A neural organoid based drug screen for targets of Huntington’s disease
Jakob Metzger, MDC Berlin
10:15 - 10:30 T21 - Developing a new generation of human brain disease models using CRISPR editing and iPS cells
Dominik Paquet, Ludwig Maximilian University of Munich
09:00 - 10:30
AUD/R
Stem cells in regenerative therapies I
(Chairs: Hannes Klump / Richard Schäfer)
09:00 - 09:30 T22 - Stem cells meet cell-based immunotherapies, the hope behind regenerative medicine
Nico LachmannHannover Medical School (MHH)
09:30 - 09:45 T23 - Inflammation-responding mesenchymal stromal cells modulate the bone marrow microenvironment response to stress over time
Shubhankar Sood, German Cancer Research Center, Heidelberg
09:45 - 10:00 T24 - Mesenchymal stromal cells for treatment of tendon injuries: first insights from a controlled, randomized, blinded veterinary patient study
Janina Burk, Justus-Liebig-University Giessen
10:00 - 10:15 T25 - Transgene-free direct reprogramming of mouse fibroblasts into myogenic progenitors utilizing modified mRNA and small molecules​
Xhem Qabrati, ETH Zürich
10:15 - 10:30 T26 - Allele-specific targeting of mutant ataxin-3 by antisense oligonucleotides in SCA3-iPSC-derived neurons
Stefan Hauser, German Center for Neurodegenerative Diseases (DZNE), Tübingen
09:00 - 10:30
SR
Stem cells in ageing and disease
(Chairs: Michael Rieger / Andreas Trumpp)
09:00 - 09:30 T27 - Stem cells in ageing and disease
Hartmut Geiger, Ulm University 
09:30 - 09:45 T28 - Mathematical modelling of immune response in CML patients suggests potential for TKI reduction prior to cessation
Thomas Zerjatke, TU Dresden
09:45 - 10:00 T29 -  Mathematical modeling of chronic lymphocytic leukemia cell kinetics under therapy with Ibrutinib
Melanie Schulz, HelmholtzZentrum München, Munich 
10:00 - 10:15 T30 - Aging stem cell biology – convergence of murine and human hematopoietic systems
Nina Henning, Leibniz Institute on Aging, Jena
10:15 - 10:30 T31 - A Taz/PU.1 loop protects aged hematopoietic stem cells from functional decline
Bjoern von Eyss, Leibniz Institute on Aging, Jena
10:30 - 11:00 Break time / Industry exhibition
11:00 - 12:30

Industry session: "Technologies from GSCN industry partners"

11:00 - 12:30
AUD/L
Supporter I
(Chairs: Marieke Essers / Stefan Liebau)
11:00 - 11:30 C01 - A look into the full solution: Sartorius’ efforts and offers to ATMPs
Vinay Murtadak, Sartorius
11:30 - 12:00 C02 - Process intensification through automated feedback process control for high-yield stem cell culture
Philipp Nold, Eppendorf AG
12:00 - 12:15 C03 - OPTi-OX™: a next generation cellular reprogramming technology - highly defined and functional human iPSC-derived cell models for research and drug discovery
Roisin Nicoll, bit.bio
12:15 - 12:30 C04 - A novel benchtop approach for high-yield, improved viability and long-term cultivation of 3D cell models
Markus Uhrig, OLS – OMNI Life Science GmbH & Co. KG
11:00 - 12:30
AUD/R
Supporter II
(Chairs: Heiko Lickert / Claudia Waskow)
11:00 - 11:30 C05 - 10x Genomics Chromium Multiome solution for the analysis of gene regulation at single cell resolution
Hannes Arnold, 10x Genomics
11:30 - 12:00 C06 - Simplifying the development of hiPSC-based disease models
Florian Paasch, Takara Bio Europe
12:00 - 12:15 C07 - New generation of hPSC cell culture media is ready for challenging applications
Sebastian Knöbel, Miltenyi Biotec B.V. & Co. KG
12:15 - 12:30 C08 - How to evaluate recombinant proteins, cytokines, and growth factors

Fiona Bellot, Proteintech Group

11:00 - 12:30
SR
Supporter III
(Chairs: Thomas Braun / Nina Cabezas-Wallscheid)
11:00 - 11:15 C09 - Modular biomimetic matrices enable highly defined culture of functional stem cells
Dejan Husman, denovoMATRIX
11:15 - 11:30 C10 - CTS™ NK-Xpander™:  a feeder-free NK cell expansion medium for cell therapy
Roland Leathers, Thermo Fisher Scientific
11:30 - 11:45 C11 - Next generation brain-region-specific organoid models
Katharina Debowski, STEMCELL Technologies GmbH
11:45 - 12:00 C12 - Moving towards animal-free cell culture media: human platelet lysate as surrogate solution for FBS
Roman Goetzke, PL BioScience GmbH
12:00 - 12:15 C13 -  Harnessing the power of live cell imaging: performing high-throughput and high-content experiments using the CELLCYTE X and Livecyte imaging systems
Jim Engström, CYTENA GmbH
12:15 - 12:30 C14 -Optimizing tools required for the discovery and development of stem cell-based models
Volker Arps, Bio-Techne
12:30 - 14:00 Break time / Industry exhibition
13:00 - 14:00 Meet-the-expert tables (limited to 10 participants each, registration is possible at the registration desk)
Heiko Lickert, HelmholzZentrum München; Sara Wickström, University of Helsinki, FIN; tba
14:00 - 16:15
AUD
Presidential Symposium
Chair: Hans Schöler
14:00 - 14:45 Presidential Invite
PS1 - Mechanisms regulating tumor transition states
Cédric Blanpain, Université Libre de Bruxelles, Brussels, Belgium
14:45 - 15:15 GSCN 2021 Young Investigator Award
PS2 - The role of resident macrophages in health and disease
Elvira Mass, Limes Institute, University Bonn 
15:15 - 15:45 GSCN 2021 Hilde Mangold Award
PS3 - Developmental biology-inspired approaches for regenerative medicine
Katja Schenke-Layland, Eberhard Karls University Tübingen
15:45 - 16:15 GSCN Publication of the Year 2020/21 Award
PS4 - Epithelial cell plasticity drives endoderm formation during gastrulation
Katharina Scheibner, HelmholtzZentrum München
16:15 - 16:30 Break Time / Industry exhibition
16:30 - 18:30 Poster session II


Even numbers: 16:30 - 17:30
Odd numbers: 17:30 - 18:30

19:30 - 01:00 GSCN Networking evening for all participants
  Top

 

Friday, 8 October 2021
 

09:00 - 10:30 Concurrent scientific working group session III
09:00 - 10:30
HS left
Pluripotency and reprograming
(Chairs: Micha Drukker / tbd)
09:00 - 09:30 T32 - XEN state reprogramming into self-organizing trophectoderm-like cells enables the assembly of synthetic embryoids
Ivan Bedzhov, MPI Münster
09:30 - 09:45 T33 - Functional genomic screening during somatic cell reprogramming identifies DKK3 as a roadblock of organ regeneration
Frank Arnold, University Hospital Ulm
09:45 - 10:00 T34 - Integrative molecular roadmap for reprogramming fibroblasts into induced myogenic stem and progenitor cells
Inseon Kim, ETH Zürich, CH
10:00 - 10:15 T35 - Harnessing the regenerative potential of cortical glia through Ascl1-mediated lineage reprogramming
Sophie Péron, Johannes Gutenberg University Mainz
10:15 - 10:30 T36 - Activation of HERV-K(HML-2) disrupts cortical patterning and neuronal differentiation by increasing NTRK3
Michelle Vincendeau, Helmholtz Zentrum München
09:00 - 10:30 Stem cells in regenerative therapies II
(Chairs: Ulrich Martin / Wolfgang Wagner)
09:00 - 09:30 T37 - Translating tissue engineered heart repair
Wolfram-Hubertus Zimmermann, University Hospital Göttingen
09:30 - 09:45 T38 - Cardiac optogenetic technologies for investigation of the electrophysiological properties in 2D and 3D stem cell-derived cardiac derivatives
Maria Ricci Signorini, Hannover Medical School (MHH)
09:45 - 10:00 T39 - Dynamic gene expression controls muscle stem cell fate
Ines Lahmann, Max Delbrück Center (MDC), Berlin
10:00 - 10:15 T40 - Pancreatic differentiation guided by tissue-specific extracellular matrix
Constatin Berger, University Hospital Würzburg
10:15 - 10:30 T41 - Universal upscaling strategy for high-density bioprocessing of human pluripotent stem cells in stirred bioreactors
Felix Manstein, Hannover Medical School (MHH)
09:00 - 10:30 Hematopoietic stem cells
(Chairs: Nina Cabezas-Wallscheid / Timm Schroeder)
09:00 - 09:30 T42 - Repetitive elements as signals for developmental and regenerative hematopoiesis
Eirini Trompouki, MPI Freiburg
09:30 - 09:45 T43 - Glucose internalization of hematopoietic stem cells defines their function and potential
Mona Vogel, Ulm University
09:45 - 10:00 T44 - Mitochondrial active hematopoietic stem cells can long-term reconstitute lymphomyeloid blood cells
Malak Fawaz, Goethe University Hospital Frankfurt
10:00 - 10:15 T45 - Embryo-derived bone macrophages regulate the pool size of HSCs
Gülce Percin, Leibniz Institute on Aging, Jena
10:15 - 10:30 T46 - Emergency megakaryopoiesis is independent of MPL/THPO axis during influenza infection 
Marcel Rommel, Paul Ehrlich Institute, Langen
10:30 - 11:00
 
Break Time / Industry exhibition
11:00 - 12:30 Concurrent scientific working group session
11:00 - 12:30 Clinical trials and regulatory affairs
(Chairs: Zoltan Ivics / Hans-Dieter Volk)
11:00 - 11:30 S01 - Inflammation-responding mesenchymal stromal cells modulate the bone marrow microenvironment response to stress over time
Marieke Essers, HI-STEM and DKFZ, Heidelberg
11:30 - 12:00 S02 - Metabolism guides definitive lineage specification during endothelial to hematopoietic transition
Niels-Bjarne Woods, Lund University
12:00 - 12:30 S03 - Advanced curative options for hemoglobinopathies in the era of gene editing
Selim Corbacioglu, University of Regensburg
11:00 - 12:30 Career development
(Chairs: German Camargo Ortega / Insa Schröder)
11:00 - 12:30 S04 - tba,
tbd, XX
11:00 - 12:30 Technologies in stem cell research
(Chairs: Andreas Bosio / Sebastian Diecke)
11:00 - 11:30 S05 - A resource of clincal-grade human iPS cells with immune compatibility to the caucasian population
Boris Greber, RheinCell Therapeutics, Langenfeld (Rheinland)
11:30 - 12:00 S06 - Universal donor iPSC lines for regenerative medicine – tailored to escape the immune system?
Malte Tiburcy, University Hospital Göttingen
12:00 - 12:30 S07 - iPSC-based therapies: manufacturing of clinical-grade cell products and considerations concerning autologous vs allogeneic concepts
Ulrich Martin, Hannover Medical School
12:30 - 14:00
 
Break Time / Industry exhibition
13:00- 14:00

Meet-the-expert-table (limited to 10 registered participants each, registration is possible at the registration desk)
Tobias Cantz, Hannover Medical School (MHH), Mina Gouti, MDC Berlin; Elvira Mass, LIMES Institute Bonn; tba

14:00 - 14:45 EMBO Keynote lecture IV
K4 - Stem cells, embryos and embryo models
Janet Rossant, SickKids Research Institute, Toronto
Chair: tba
14:45 - 15:30 Keynote lecture V
K5 - Symmetry breaking and self-organization in intestinal organoids
Prisca Liberali, Friedrich Miescher Institute, Basel, Switzerland
Chair: Stefan Liebau
15:30 - 15:50 Poster award ceremony
Daniel Besser
15:50 - 16:00 Closing remarks by the GSCN president
Hans Schöler
  End of GSCN Conference 2021
  Top
Keynote Speakers


Cédric Blanpain
 (Brussels, BE)


Prisca Liberali (Basel, CH)


Alfonso Martinez Arias
 (Barcelona, ESP)

 
Janet Rossant
(Toronto, CAN)


Takanori Takebe
(Cinnicinati, USA)


Sara Wickström
(Helsinki, FIN)

Speakers & Session Chairs

Daniel Besser (Berlin)
Andreas Bosio (Bergisch Gladbach)
Thomas Braun (Bad Nauheim)
Thomas Brabletz (Erlangen)
Oliver Brüstle (Bonn)
Federico Calegari (Dresden)
Nina Cabezas-Wallscheid (Freiburg)
Tobias Cantz (Hannover)
Michael Cross (Leipzig)
Sebastian Diecke (Berlin)
Micha Drukker (Leiden, NL)
Marieke Essers (Heidelberg)
Georg Füllen (Rostock)
Hartmut Geiger (Ulm)
Ingmar Glauche (Dresden)
Ira Herrmann (Bonn)
Zoltán Ivics (Langen)
Cornelia Kasper (Vienna)
Hannes Klump (Essen)
Bert Klebl (Dortmund)
Alexander Kleger (Ulm)
Andreas Kurtz (Berlin)
Stefan Liebau (Tübingen)
Heiko Lickert (Munich)
Carsten Marr (Munich)
Ulrich Martin (Hannover)  
Ana Martin-Villalba (Heidelberg)
Elvira Mass (Bonn)
Michael Rieger (Frankfurt a.M.)
Richard Schäfer (Frankfurt)
Timm Schroeder (Basel)
Insa Schröder (Darmstadt)
Hans Schöler (Münster)
Mathias Treier (Berlin)  
Andreas Trumpp (Heidelberg)
Wolfgang Wagner (Aachen)
Claudia Waskow (Jena)

email contact
twitter
GSCN
Youtube

Gold Supporters

Eppendorf

Silver Supporters

10X Genomics
Sartorius
Takara

Bronze Supporters

bio-techne
BitBio
Cytena
denovoMATRIX
Greiner Bio-One
Miltenyi Biotec
OMNI Life Science
PL Bioscience
Proteintech
StemCell Technologies
Thermo

Academic Supporters

BIH
CRTD Dresden
DFG
EMBO Keynote
MDC
BMBF